PPP2R2A Polyklonaler Antikörper
PPP2R2A Polyklonal Antikörper für WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Wirt / Isotyp
Kaninchen / IgG
Getestete Reaktivität
human, Maus, Ratte
Anwendung
WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Konjugation
Unkonjugiert
Kat-Nr. : 16569-1-PBS
Synonyme
Geprüfte Anwendungen
Produktinformation
16569-1-PBS bindet in WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA PPP2R2A und zeigt Reaktivität mit human, Maus, Ratten
| Getestete Reaktivität | human, Maus, Ratte |
| Wirt / Isotyp | Kaninchen / IgG |
| Klonalität | Polyklonal |
| Typ | Antikörper |
| Immunogen | PPP2R2A fusion protein Ag9851 |
| Vollständiger Name | protein phosphatase 2 (formerly 2A), regulatory subunit B, alpha isoform |
| Berechnetes Molekulargewicht | 477 aa, 52 kDa |
| Beobachtetes Molekulargewicht | 50 kDa |
| GenBank-Zugangsnummer | BC041071 |
| Gene symbol | PPP2R2A |
| Gene ID (NCBI) | 5520 |
| Konjugation | Unkonjugiert |
| Form | Liquid |
| Reinigungsmethode | Antigen-Affinitätsreinigung |
| Lagerungspuffer | PBS only |
| Lagerungsbedingungen | Store at -80°C. 20ul Größen enthalten 0,1% BSA. |
Hintergrundinformationen
The serine/threonine protein phosphatase 2A (PP2A) is a master regulator of the complex cellular signaling that occurs during all stages of mammalian development. PPP2R2A, also known as B55A or PR55A, is a regulatory subunit of PP2A expressed in an Akt-dependent manner in epidermis during barrier formation. PPP2R2A participates in the negative control of cell growth and division. PPP2R2A has been proved to be a tumor suppressor that can inhibit the proliferation of a variety of cancer cells, such as prostate cancer cells(PMID: 21872824).









