RNF144A Polyklonaler Antikörper
RNF144A Polyklonal Antikörper für WB, IP, Indirect ELISA
Wirt / Isotyp
Kaninchen / IgG
Getestete Reaktivität
hamster, human
Anwendung
WB, IP, Indirect ELISA
Konjugation
Unkonjugiert
Kat-Nr. : 26144-1-PBS
Synonyme
Geprüfte Anwendungen
Produktinformation
26144-1-PBS bindet in WB, IP, Indirect ELISA RNF144A und zeigt Reaktivität mit hamster, human
| Getestete Reaktivität | hamster, human |
| Wirt / Isotyp | Kaninchen / IgG |
| Klonalität | Polyklonal |
| Typ | Antikörper |
| Immunogen | RNF144A fusion protein Ag23508 |
| Vollständiger Name | ring finger protein 144A |
| Beobachtetes Molekulargewicht | 33 kDa |
| GenBank-Zugangsnummer | BC050373 |
| Gene symbol | RNF144A |
| Gene ID (NCBI) | 9781 |
| Konjugation | Unkonjugiert |
| Form | Liquid |
| Reinigungsmethode | Antigen-Affinitätsreinigung |
| Lagerungspuffer | PBS only |
| Lagerungsbedingungen | Store at -80°C. 20ul Größen enthalten 0,1% BSA. |
Hintergrundinformationen
RNF144A (Ring Finger protein 144A) as the first E3 ubiquitin ligase for cytosolic DNA-PKcs, is induced in a p53-dependent manner during DNA damage and targets cytosolic DNA-PKcs for ubiquitination and degradation. RNF144A is an RBR-containing protein, and is unstable and degraded through the proteasome-dependent pathway (PMID: 24979766). RNF144A contains an RBR domain in the N-terminus and a potential single-transmembrane (TM) domain in the C-terminus, and is distributed in both plasma membrane and the membranes of intracellular vesicles including endosomes, lysosomes, endoplasmic reticulum (ER), perinuclear vesicles, and others, which might be caused by the presence of the TM domain (PMID: 37955227).





