RPH3A Polyklonaler Antikörper
RPH3A Polyklonal Antikörper für WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Wirt / Isotyp
Kaninchen / IgG
Getestete Reaktivität
human, Maus, Ratte
Anwendung
WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Konjugation
Unkonjugiert
Kat-Nr. : 11396-1-PBS
Synonyme
Geprüfte Anwendungen
Produktinformation
11396-1-PBS bindet in WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA RPH3A und zeigt Reaktivität mit human, Maus, Ratten
| Getestete Reaktivität | human, Maus, Ratte |
| Wirt / Isotyp | Kaninchen / IgG |
| Klonalität | Polyklonal |
| Typ | Antikörper |
| Immunogen | RPH3A fusion protein Ag1956 |
| Vollständiger Name | rabphilin 3A homolog (mouse) |
| Berechnetes Molekulargewicht | 690 aa, 76 kDa |
| Beobachtetes Molekulargewicht | 76 kDa |
| GenBank-Zugangsnummer | BC017259 |
| Gene symbol | RPH3A |
| Gene ID (NCBI) | 22895 |
| Konjugation | Unkonjugiert |
| Form | Liquid |
| Reinigungsmethode | Antigen-Affinitätsreinigung |
| Lagerungspuffer | PBS only |
| Lagerungsbedingungen | Store at -80°C. 20ul Größen enthalten 0,1% BSA. |
Hintergrundinformationen
RAB3A is a small G protein that is thought to act in exocytosis of neurotransmitters and hormones in synaptic neurotransmission and cell-cell communication. RPH3A (RPH3A), a RAB3A effector, is a neuronal C2 domain tandem containing protein that is involved in the neuronal transmitter process. Huntington's disease (HD) is a hereditary neurodegenerative disorder characterized by progressive motor disturbances, cognitive defects and dementia. Level of rabphilin 3A is substantially decreased in synapses of most brain regions in R6/1 transgenic mouse model of HD suggesting a role of RPH3A in impaired synaptic transmission.









