SPPL2A Polyklonaler Antikörper
SPPL2A Polyklonal Antikörper für WB, IHC, Indirect ELISA
Wirt / Isotyp
Kaninchen / IgG
Getestete Reaktivität
human, Maus, Ratte
Anwendung
WB, IHC, Indirect ELISA
Konjugation
Unkonjugiert
Kat-Nr. : 13255-1-PBS
Synonyme
Geprüfte Anwendungen
Produktinformation
13255-1-PBS bindet in WB, IHC, Indirect ELISA SPPL2A und zeigt Reaktivität mit human, Maus, Ratten
| Getestete Reaktivität | human, Maus, Ratte |
| Wirt / Isotyp | Kaninchen / IgG |
| Klonalität | Polyklonal |
| Typ | Antikörper |
| Immunogen | SPPL2A fusion protein Ag3935 |
| Vollständiger Name | signal peptide peptidase-like 2A |
| Berechnetes Molekulargewicht | 520 aa, 58 kDa |
| Beobachtetes Molekulargewicht | 58 kDa |
| GenBank-Zugangsnummer | BC025740 |
| Gene symbol | SPPL2A |
| Gene ID (NCBI) | 84888 |
| Konjugation | Unkonjugiert |
| Form | Liquid |
| Reinigungsmethode | Antigen-Affinitätsreinigung |
| Lagerungspuffer | PBS only |
| Lagerungsbedingungen | Store at -80°C. 20ul Größen enthalten 0,1% BSA. |
Hintergrundinformationen
SPPL2A(Signal peptide peptidase-like 2A) is also named as IMP3(Intramembrane protease 3), PSL2(Presenilin-like protein 2) and belongs to the peptidase A22B family. It is an aspartyl intramembrane protease, has been implicated in the proteolysis of TNF-alpha, Fas Ligand and Bri2 and endogenous signal-peptide-peptidase-like2A (SPPL2a) is localised in lysosomes/late endosomes(PMID:21896273). This protein has a signal peptide with 25 amino acid and seven glycosylation sites.





















