Anticorps Polyclonal de lapin anti-DENND4A
DENND4A Polyclonal Antibody for WB, ELISA
Hôte / Isotype
Lapin / IgG
Réactivité testée
Humain
Applications
WB, ELISA
Conjugaison
Non conjugué
N° de cat : 26659-1-AP
Synonymes
Galerie de données de validation
Applications testées
| Résultats positifs en WB | cellules HEK-293, cellules K-562 |
Dilution recommandée
| Application | Dilution |
|---|---|
| Western Blot (WB) | WB : 1:500-1:1000 |
| It is recommended that this reagent should be titrated in each testing system to obtain optimal results. | |
| Sample-dependent, check data in validation data gallery | |
Informations sur le produit
26659-1-AP cible DENND4A dans les applications de WB, ELISA et montre une réactivité avec des échantillons Humain
| Réactivité | Humain |
| Hôte / Isotype | Lapin / IgG |
| Clonalité | Polyclonal |
| Type | Anticorps |
| Immunogène | DENND4A Protéine recombinante Ag24568 |
| Nom complet | DENN/MADD domain containing 4A |
| Poids moléculaire observé | 230 kDa |
| Numéro d’acquisition GenBank | BC041706 |
| Symbole du gène | DENND4A |
| Identification du gène (NCBI) | 10260 |
| Conjugaison | Non conjugué |
| Forme | Liquide |
| Méthode de purification | Purification par affinité contre l'antigène |
| Tampon de stockage | PBS with 0.02% sodium azide and 50% glycerol |
| Conditions de stockage | Stocker à -20°C. Stable pendant un an après l'expédition. L'aliquotage n'est pas nécessaire pour le stockage à -20oC Les 20ul contiennent 0,1% de BSA. |
Informations générales
DENND4A (DENN domain-containing protein 4A), also called IRLB and MYCPBP, is a probable guanine nucleotide exchange factor (GEF) that may activate RAB10. It can promote the exchange of GDP to GTP, converting inactive GDP-bound Rab proteins into their active GTP-bound form. It may bind to the ISRE-like element (interferon-stimulated response element) of the MYC P2 promoter (PMID: 20937701; 8056341).
Protocole
| Product Specific Protocols | |
|---|---|
| WB protocol for DENND4A antibody 26659-1-AP | Download protocol |
| Standard Protocols | |
|---|---|
| Click here to view our Standard Protocols |
