Anticorps Polyclonal de lapin anti-PPP2R2A
PPP2R2A Polyclonal Antibody for WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Hôte / Isotype
Lapin / IgG
Réactivité testée
Humain, rat, souris
Applications
WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Conjugaison
Non conjugué
N° de cat : 16569-1-PBS
Synonymes
Galerie de données de validation
Informations sur le produit
16569-1-PBS cible PPP2R2A dans les applications de WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA et montre une réactivité avec des échantillons Humain, rat, souris
| Réactivité | Humain, rat, souris |
| Hôte / Isotype | Lapin / IgG |
| Clonalité | Polyclonal |
| Type | Anticorps |
| Immunogène | PPP2R2A Protéine recombinante Ag9851 |
| Nom complet | protein phosphatase 2 (formerly 2A), regulatory subunit B, alpha isoform |
| Masse moléculaire calculée | 477 aa, 52 kDa |
| Poids moléculaire observé | 50 kDa |
| Numéro d’acquisition GenBank | BC041071 |
| Symbole du gène | PPP2R2A |
| Identification du gène (NCBI) | 5520 |
| Conjugaison | Non conjugué |
| Forme | Liquide |
| Méthode de purification | Purification par affinité contre l'antigène |
| Tampon de stockage | PBS only |
| Conditions de stockage | Store at -80°C. 20ul contiennent 0,1% de BSA. |
Informations générales
The serine/threonine protein phosphatase 2A (PP2A) is a master regulator of the complex cellular signaling that occurs during all stages of mammalian development. PPP2R2A, also known as B55A or PR55A, is a regulatory subunit of PP2A expressed in an Akt-dependent manner in epidermis during barrier formation. PPP2R2A participates in the negative control of cell growth and division. PPP2R2A has been proved to be a tumor suppressor that can inhibit the proliferation of a variety of cancer cells, such as prostate cancer cells(PMID: 21872824).









