Anticorps Polyclonal de lapin anti-RNF144A
RNF144A Polyclonal Antibody for WB, IP, Indirect ELISA
Hôte / Isotype
Lapin / IgG
Réactivité testée
Humain, Hamster
Applications
WB, IP, Indirect ELISA
Conjugaison
Non conjugué
N° de cat : 26144-1-PBS
Synonymes
Galerie de données de validation
Informations sur le produit
26144-1-PBS cible RNF144A dans les applications de WB, IP, Indirect ELISA et montre une réactivité avec des échantillons Humain, Hamster
| Réactivité | Humain, Hamster |
| Hôte / Isotype | Lapin / IgG |
| Clonalité | Polyclonal |
| Type | Anticorps |
| Immunogène | RNF144A Protéine recombinante Ag23508 |
| Nom complet | ring finger protein 144A |
| Poids moléculaire observé | 33 kDa |
| Numéro d’acquisition GenBank | BC050373 |
| Symbole du gène | RNF144A |
| Identification du gène (NCBI) | 9781 |
| Conjugaison | Non conjugué |
| Forme | Liquide |
| Méthode de purification | Purification par affinité contre l'antigène |
| Tampon de stockage | PBS only |
| Conditions de stockage | Store at -80°C. 20ul contiennent 0,1% de BSA. |
Informations générales
RNF144A (Ring Finger protein 144A) as the first E3 ubiquitin ligase for cytosolic DNA-PKcs, is induced in a p53-dependent manner during DNA damage and targets cytosolic DNA-PKcs for ubiquitination and degradation. RNF144A is an RBR-containing protein, and is unstable and degraded through the proteasome-dependent pathway (PMID: 24979766). RNF144A contains an RBR domain in the N-terminus and a potential single-transmembrane (TM) domain in the C-terminus, and is distributed in both plasma membrane and the membranes of intracellular vesicles including endosomes, lysosomes, endoplasmic reticulum (ER), perinuclear vesicles, and others, which might be caused by the presence of the TM domain (PMID: 37955227).





