Anticorps Polyclonal de lapin anti-RPH3A
RPH3A Polyclonal Antibody for WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Hôte / Isotype
Lapin / IgG
Réactivité testée
Humain, rat, souris
Applications
WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA
Conjugaison
Non conjugué
N° de cat : 11396-1-PBS
Synonymes
Galerie de données de validation
Informations sur le produit
11396-1-PBS cible RPH3A dans les applications de WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA et montre une réactivité avec des échantillons Humain, rat, souris
| Réactivité | Humain, rat, souris |
| Hôte / Isotype | Lapin / IgG |
| Clonalité | Polyclonal |
| Type | Anticorps |
| Immunogène | RPH3A Protéine recombinante Ag1956 |
| Nom complet | rabphilin 3A homolog (mouse) |
| Masse moléculaire calculée | 690 aa, 76 kDa |
| Poids moléculaire observé | 76 kDa |
| Numéro d’acquisition GenBank | BC017259 |
| Symbole du gène | RPH3A |
| Identification du gène (NCBI) | 22895 |
| Conjugaison | Non conjugué |
| Forme | Liquide |
| Méthode de purification | Purification par affinité contre l'antigène |
| Tampon de stockage | PBS only |
| Conditions de stockage | Store at -80°C. 20ul contiennent 0,1% de BSA. |
Informations générales
RAB3A is a small G protein that is thought to act in exocytosis of neurotransmitters and hormones in synaptic neurotransmission and cell-cell communication. RPH3A (RPH3A), a RAB3A effector, is a neuronal C2 domain tandem containing protein that is involved in the neuronal transmitter process. Huntington's disease (HD) is a hereditary neurodegenerative disorder characterized by progressive motor disturbances, cognitive defects and dementia. Level of rabphilin 3A is substantially decreased in synapses of most brain regions in R6/1 transgenic mouse model of HD suggesting a role of RPH3A in impaired synaptic transmission.









