Anticorps Polyclonal de lapin anti-ZNF280A
ZNF280A Polyclonal Antibody for WB, ELISA
Hôte / Isotype
Lapin / IgG
Réactivité testée
Humain, rat, souris
Applications
WB, ELISA
Conjugaison
Non conjugué
N° de cat : 31903-1-AP
Synonymes
Galerie de données de validation
Applications testées
| Résultats positifs en WB | cellules K-562, tissu rénal de rat, tissu rénal de souris |
Dilution recommandée
| Application | Dilution |
|---|---|
| Western Blot (WB) | WB : 1:500-1:2000 |
| It is recommended that this reagent should be titrated in each testing system to obtain optimal results. | |
| Sample-dependent, check data in validation data gallery | |
Informations sur le produit
31903-1-AP cible ZNF280A dans les applications de WB, ELISA et montre une réactivité avec des échantillons Humain, rat, souris
| Réactivité | Humain, rat, souris |
| Hôte / Isotype | Lapin / IgG |
| Clonalité | Polyclonal |
| Type | Anticorps |
| Immunogène | ZNF280A Protéine recombinante Ag35942 |
| Nom complet | zinc finger protein 280A |
| Masse moléculaire calculée | 60 kDa |
| Poids moléculaire observé | 50 kDa |
| Numéro d’acquisition GenBank | BC053901 |
| Symbole du gène | ZNF280A |
| Identification du gène (NCBI) | 129025 |
| Conjugaison | Non conjugué |
| Forme | Liquide |
| Méthode de purification | Purification par affinité contre l'antigène |
| Tampon de stockage | PBS with 0.02% sodium azide and 50% glycerol |
| Conditions de stockage | Stocker à -20°C. Stable pendant un an après l'expédition. L'aliquotage n'est pas nécessaire pour le stockage à -20oC Les 20ul contiennent 0,1% de BSA. |
Informations générales
Zinc finger proteins are the largest transcription factor family in the human genome and play a significant role in regulating and managing gene expression, including development, differentiation, metabolism, and autophagy (PMID: 18253864; 27411336). Zinc finger protein 280A (ZNF280A, also known as SUHW1, ZNF280, and ZNF636) is a member of the zinc-finger protein family, carrying two consecutive Cys2His2 zinc finger domains (PMID: 33414445). Cys2-His2 (C2H2) zinc finger domains (ZFs) were originally identified as DNA-binding domains, and uncharacterized domains are typically assumed to function in DNA binding (PMID: 18253864).
Protocole
| Product Specific Protocols | |
|---|---|
| WB protocol for ZNF280A antibody 31903-1-AP | Download protocol |
| Standard Protocols | |
|---|---|
| Click here to view our Standard Protocols |

